Na oficjalnym blogu firmy Google pojawiła się informacja, że gigant w końcu przestanie skanować maile użytkowników bezpłatnej wersji Gmaila. Zmiana wejdzie w życie w ciągu roku.

Do tej pory Google skanował prywatne maile, żeby dostarczać użytkownikom spersonalizowane reklamy. Wszystko ma się zmienić. Oczywiście Gmail nadal pozostanie bezpłatny. Gigant zarabiał na Gmailu skanując zawartość maili pod kątem zainteresowań użytkownika, a potem wysyłał mu konkretne reklamy. Na przykład, jak ktoś pisał do kogoś, że musi kupić sobie nowy telefon, to Google dostarczał mu reklamy sprzętu elektronicznego.

Drugim źródłem dochodów Google jest płatna wersja Gmaila. Wiele firm wykupuje usługę pocztową połączoną z własną domeną. Ta usługa nie jest oczywiście skanowana pod kątem spersonalizowania reklamy.

Najprawdopodobniej drugie źródło jest bardziej dochodowe i Google uznało, że warto pozbyć się łatki podglądacza. Obecnie z Gmaila korzysta ok. 1,2 mld użytkowników, w tym ok. 3 mln płacących za rozszerzenia.