Zima niekoniecznie jest ulubioną porą kierowców. Skrobanie szyb, odśnieżanie podjazdu, czy kiepskie warunki na drogach. I do tego zamarznięty zamek w drzwiach. Już jesienny deszcz w połączeniu z niską temperaturą, może sprawić, że i Ty nie otworzysz rano drzwi. Co wtedy?

Kilka domowych sposobów na odmrożenie zamka w drzwiach

Otwieranie zamków wbrew pozorom nie zawsze jest prostą sprawą. Przy kapryśnej, zimowej pogodzie nawet bowiem centralne zamki mogą sprawiaćpoważne kłopoty. Nawet jeśli zamrożony zamek utrudni Ci punktualne dotarcie do pracy, to przede wszystkim zachowaj spokój i zrezygnuj z nerwowego szarpania klamki i sposobów, mogących uszkodzić zamek. Ważne jest, by otwieranie zamków nie wiązało się z uszkodzeniem uszczelek czy całego mechanizmu. Najpierw spróbuj docisnąć delikatnie drzwi, powodując kruszenie się lodu. Jeśli to nie pomoże,wypróbuj inne metody.

Do awaryjnego otwierania drzwi użyj np. odmrażacza. Taki specyfik kupisz m.in. w markecie, czy na stacji benzynowej. Jeśli więc masz problem z otwarciem drzwi, to poproś sąsiada, by podjechał na stację i zakupił dobrej jakości odmrażacz.

Możesz też spróbować z butelką wypełnioną ciepłą wodą. Dno butelki przyłóż do zamka i odczekaj kilka minut, aż ciepło stopi lód. Możesz też polać gorącą wodą miejsce wokół zamka. Musisz to jednak robić bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić szyby i uszczelek. Woda musi być ciepła, ale nie wrząca. Jeśli to nie pomoże, to ostrożnie wlej wodę między drzwi.

Innym sposobem jest wysokoprocentowy alkohol. Spryskaj nim czy polej zamek i zanurz w nim sam klucz. Po takiej sztuczce trzeba jednak zamek porządnie nasmarować, inaczej może w niedalekiej przyszłości ulec poważnej awarii.

Odmrażacz odmrażaczowi nierówny

Jeśli nie chcesz po akcji odmrażania zamka biegać do mechanika i inwestować sporych pieniędzy w nowy mechanizm, to zapomnij o WD40, albo stosuj go sporadycznie i uważaj na tanie odmrażacze. Te najczęściej działają szybko, ale niestety również szkodliwie. W rezultacie możesz po kilku dniach mieć problem z funkcjonowaniem zamka. Jeśli Twój samochód nie należy do najtańszych, to również za wymianę zamka drogo zapłacisz.

Zanim spróbujesz którejś z tych opcji, sprawdź, czy do auta nie dostaniesz się np. od strony pasażera czy bagażnika. Pomocne jest też pogotowie zamkowe, które nie tyko szybko dojedzie na miejsce awarii, ale również do rozmrożenia zamka użyje profesjonalnych specyfików, nie narażając Cię na poważne straty w przyszłości. Pamiętaj też, że całego stresu unikniesz, jeśli idealnie zabezpieczysz auto przed zimą, m.in. smarując uszczelki w drzwiach właściwym olejem, czy nawet gliceryną.