Budowa domu to proces rozłożony w czasie. Już samo skompletowanie dokumentacji wymaganej do pozwolenia budowlanego to czasochłonna praca. Sprawdźmy jakie procedury i etapy budowy dzielą nas od wymarzonych własnych kątów i dlaczego postawienie domu i jego doposażenie w stolarkę okienną oraz drzwiową warto zlecić profesjonalistom, którzy zajmą się tym kompleksowo.

Jaki projekt domu wybrać? 

To, jaki dom zdecydujemy się wybudować zależy od naszych preferencji, ale i możliwości terenu, którym dysponujemy. Posiadacze działek o odpowiedniej szerokości i długości (na planie kwadratu) nie będą mieli problemów ze znalezieniem projektu domu, ale wybór dla inwestorów chcących wybudować dom na wąskim terenie jest już ograniczony, konieczne jest także zapoznanie się z przepisami regulującymi odległości od granicy działki na planie prostokąta. Projekt dopasujmy także do naszych oczekiwań. Domy parterowe, choć prostsze i nieco szybsze w budowie nie mają tak dobrego podziału na strefę dzienną i sypialnianą jak domy piętrowe, choć koszty inwestycyjne i te związane z późniejszą eksploatacją tych drugich nie należą do najmniejszych. 

Pozwolenie na budowę domu-jak je uzyskać?

Posiadając projekt domu oraz ten związany z zagospodarowaniem działki możemy zawnioskować o pozwolenie na budowę. Odpowiedni formularz należy złożyć we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, starostwie powiatowym. O co musimy uzupełnić wniosek, by móc wbić na placu budowy pierwszą łopatę? 

  • projekt budowlany w czterech egzemplarzach
  • zaświadczenie o uprawnieniach architekta adaptującego projekt do działki
  • oświadczenie właściciela o dysponowaniu działką na cele budowlane 
  • decyzję o warunkach zabudowy (jeśli w urzędzie miasta, właściwym dla terenu naszej inwestycji nie ma planu zagospodarowania przestrzennego

Całość naszego formularza, wraz z załącznikami przez następne kilka tygodni wnikliwie sprawdzają urzędnicy z wydziału architektury odpowiedniego starostwa powiatowego. Jeżeli nasz wniosek będzie niekompletny, dostaniemy listowne powiadomienie dotyczące uzupełnienia dokumentacji. To, po upływie jakiego czasu pozwolenie zostanie wydane zależy również od stron postępowania, a tymi są właściciele drogi, czy sąsiednich działek, którzy dostaną powiadomienie o planowanych przez nas pracach. Jeżeli żadna ze stron nie odwoła się od postępowania, nasz wniosek nie zawiera luk i błędów, pozwolenie standardowo zostaje wydawane po około dwóch miesiącach. Od tej pory rozpoczynamy już działania na placu budowy. Warto zaznaczyć, że pozwolenie na budowę jest ważne przez trzy lata. 

Budujemy dom-zakres prac do stanu surowego zamkniętego

Wyrównanie terenu, długotrwała budowa fundamentów, ewentualnych, przewidzianych projektem piwnic, stropy, wymurowanie ścian, przykrycie domu pokryciem dachowym. To wszystko sprawia, że nasz dom nabiera kształtów. Jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego. Czego brakuje, by w domu można było przeprowadzić instalacje, otynkować ściany czy przygotować podłogi pod dalsze prace zatrudniając ekipę do wylewek? Okien, drzwi i-jeśli zdecydowaliśmy się na garaż-bramy. To właśnie stolarka okienna oraz drzwiowa sprawiają, że jesteśmy w połowie drogi do wykończenia domu. By cieszyć się stanem surowym zamkniętym, profesjonalny montaż okien zlećmy kompleksowo fachowej firmie. Jeśli interesują nas okna z tworzywa sztucznego, a nasza inwestycja znajduje się na terenie małopolski lub w jej stolicy, okna w Krakowie z montażem przygotuje dla nas polecana i doświadczona novobudowa.pl

Okna PCV w Krakowie - dlaczego warto zdecydować się na usługi firmy novobudowa.pl?

By znaleźć się na półmetku budowy domu niezbędny jest prawidłowy montaż okien. Wprawienie stolarki okiennej nie należy do łatwych prac, wykonując je we własnym zakresie możemy dokonać niekompletnego uszczelnienia futryn okiennych, a to z kolei przełoży się na wydajność energetyczną naszego budynku. Najlepiej zdać się na profesjonalne usługi i zamówić okna z montażem, w Krakowie i okolicach zajmą się tym dla Państwa specjaliści z firmy novobudowa.pl. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu i decydujemy się na jego modernizację również możemy skorzystać z oferty tej firmy. Novobudowa.pl to nie tylko montaż okien w Krakowie, ale i  wymiana okien w Krakowie i na terenie całej małopolski. Zatrudnienie firmy to gwarancja na prawidłowy montaż okien i ich uszczelnienie.