Odstąpienie od umowy to podstawowe prawo każdego konsumenta. Przepisy jednak różnią się w zależności od tego, czy dokonujemy odstąpienia od umowy zawartej na odległość, czy chcemy dokonać zwrotu towaru w sklepie stacjonarnym. Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2021! Są szczególnie ważne dla przedsiębiorców.

1 stycznia wejdzie w życie ustawa, która zmodyfikuje definicję konsumenta. Do tej pory każdy zakup towaru na fakturę był uznawany za kupno przez przedsiębiorcę. Od początku przyszłego roku jednak właściciel firmy będzie mógł być traktowany przez prawo jako konsument, o ile zakupiony towar nie będzie związany z tym, czego dotyczy działalność gospodarcza.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli właściciel restauracji kupi sobie rowerek stacjonarny, to w świetle prawa dla tej transakcji będzie klientem indywidualnym i będą obowiązywały go prawa konsumenta. Zwrot towaru będzie więc możliwy zgodnie z zasadami, które opisaliśmy poniżej.

Odstąpienie od umowy – kiedy można z niego skorzystać? Podstawa prawna

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest uregulowane w Ustawie o prawach konsumenta, a konkretnie w Rozdziale IV, art. 27. Ten fragment Ustawy wskazuje, że Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33 zwolnienie z obowiązku zwrotu dodatkowych kosztów dostarczenia rzeczy, art. 34 zwrot rzeczy po odstąpieniu od umowy ust. 2 i art. 35 zapłata za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

Oznacza to, że każdy towar, który kupiłeś na odległość (w sklepie internetowym, a nie stacjonarnym) możesz zwrócić w ciągu 14 dni od momentu otrzymania paczki. Możesz zrobić to za darmo z wyjątkiem takim, że musisz ponieść ponownie koszty wysyłki, a zwrócone środki nie będą zawierały kosztów wysyłki paczki do Ciebie. Jeśli chcesz dokonać zwrotu towaru, to musisz go oczywiście odesłać. Dobrą wolą sprzedawcy jest to, że nie pobierze opłaty za wysłanie paczki. Nie jest to uregulowane prawnie.

Warto wiedzieć, że odstąpienie od umowy kupna nie jest prawnie uregulowane, gdy zakupów dokonujesz w sklepie stacjonarnym. To znów dobra wola sprzedawców, że to umożliwiają. Nie możesz więc burzyć się, kiedy Twój zwrot towaru nie zostanie przyjęty. Pozostaje Ci tylko nie dokonywać kolejnych zakupów w danym miejscu.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy – co powinno zawierać? Wzór.

Większość popularnych sklepów przesyła razem z towarem formularz odstąpienia od umowy w formie papierowej albo przekazuje go mailem do klienta. Nie musisz więc samemu się tym przejmować – wystarczy, że go podpiszesz i wyślesz wraz ze zwracanym produktem.

Jeśli jednak sprzedawca nie oferuje gotowego formularza odstąpienia od umowy, wzór, a konkretnie dane, które koniecznie trzeba w nim umieścić mogą Ci się przydać. Pamiętaj o:

  • nagłówku – Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość,
  • numerze umowy, miejscu i dacie jej zawarcia (w przypadku zamówienia internetowego będzie to jego numer oraz data jego złożenia),
  • numerze konta bankowego, na który sprzedawca ma przelać pieniądze,
  • oznaczeniu towaru, który jest zwracany (nazwa, ilość, kolor),
  • podpisie konsumenta.

Wzór odstąpienia od umowy nie jest więc taki istotny. Jeśli zawrzesz w nim powyższe dane i odeślesz w ciągu 14 dni od momentu otrzymania produktu do sprzedawcy, to oświadczenie będzie ważne.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – czym jest?

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest to więc po prostu rezygnacja z towaru zakupionego poza siedzibą przedsiębiorcy (np. w sklepie internetowym) bez konieczności podawania przyczyny. Możesz bez konsekwencji zwrócić spodnie, bo są za małe, lampę, bo Ci się nie podoba czy sukienkę, która źle na Tobie leży. Towar musisz zwrócić sprzedawcy, a on po otrzymaniu paczki wykona przelew na Twoje konto w kwocie, która jest ceną tego produktu. Sklep nie ma obowiązku oddawać Ci pieniędzy za przesyłkę.

Kiedy możliwe jest odstąpienie od umowy zawartej na odległość?

Odstąpienie od umowy, która została zawarta na odległość jest możliwe zawsze, o ile nie minęły jeszcze dwa tygodnie. Pamiętaj także, że zwracany towar nie może nosić śladów użytkowania, czyli musi być czysty, bez uszkodzeń, z metką i najczęściej w oryginalnym opakowaniu.

W jakim terminie można odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość to 14 dni. Czas ten upływa od momentu otrzymania przez Ciebie paczki, a nie złożenia zamówienia czy wysłania przesyłki.

Kiedy nie przysługuje nam odstąpienie od umowy zawartej na odległość?

„Możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentowi zawsze – w wyznaczonym ustawowo terminie i gdy zwracany towar jest w takim samym stanie, jak został przysłany. Jest to prawo do namysłu, które przysługuje klientom indywidualnym” – podkreśla ekspert finansowy z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Odstąpienie od umowy kupna samochodu

Pamiętaj również, że te zasady nie dotyczą np. odstąpienia od umowy kupna samochodu. Była ona zawarta stacjonarnie, więc tylko od sprzedającego zależy, czy Ci to umożliwi.

Sytuacja wygląda oczywiście inaczej, jeśli samochód ma wady, które odkryłeś dopiero podczas jazdy nim. Wtedy należy zlecić rzeczoznawcy przygotowanie protokołu z opisem tej usterki oraz określenie, jak to uszkodzenie wpływa na wartość rynkową auta. Odstąpienie od umowy kupna samochodu trzeba wysłać do sprzedającego listem poleconym.

Zwrot towaru w sklepie stacjonarnym – ile dni na zwrot?

Nie ma prawnie uregulowanego terminu zwrotu towaru, gdy robisz zakupy w sklepie stacjonarnym. Zazwyczaj jest to 14 lub 30 dni, aby klient mógł zastanowić się, czy chce zatrzymać produkt.

Więcej przydatnych porad dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą znajdziesz na stronie autora.