
Olsztyn się wyludnia. Coraz więcej młodych opuszcza Miasto.

Jak bardzo populacja Olsztyna spada ?
Olsztyn liczył 158,8 tys. mieszkańców a dwa lata temu — 161,1 tys. To, że jest nas mniej, martwi, bo rodzi to kolejne problemy społeczne czy gospodarcze, choćby z powodu brak rąk do pracy. Odnotowano iż największym procentem ludzi wyprowadzających się z miasta jest młodzież. Ich powodem jest pójście na lepsze studia bądź dostanie lepszej oferty pracy i samorozwoju. Według rankingu Europolis („Miasta dla Młodych”) który został przeprowadzony w roku 2022, Olsztyn znajduje się w 3 dziesiątce na ponad 60 lokalizacji. Dodatkowo najgorsze opinie otrzymują walory gospodarcze i przede wszystkim edukacyjne a samo miasto nie słynie z otwartości dla innych ludzi.
Edukacja w Olsztynie
Edukacja w Olsztynie wypada bardzo słabo na tle innych miast, na 66 miast biorących udział w rankingu, Olsztyn znajduje się na 39 miejscu. Większość wypowiadających się absolwentów Olsztyńskich uczelni mają słabą opinie o nauczaniu. Twierdzą że po wejściu w rzeczywistą prace nie są wstanie sprostać oczekiwaniom pracodawcy, a zdawalność egzaminów w tym mieście nie jest zadowalająca. Dodatkowo ceny mieszkań wzrosły a miasto dalej nie wymyśliło praktycznego rozwiązania tego problemu.
Bezrobotność w Olsztynie
Odsetek ludzi bezrobotnych w mieście Olsztyn w roku 2015 wynosił 9.8% natomiast w roku 2022 wynosił już 1.9%. Jak widać z roku na rok ten procent się zmniejsza. W roku 2021 zostało przeprowadzone działania dotyczące bezrobocia w Olsztynie na tle województwa i Polski, wykazuje ono że na 1000 mieszkańców Olsztyna 377 z nich nie pracuje, natomiast w Polsce liczba ta wynosi 202 a w województwie 257. Jednak musieli byśmy spojrzeć na liczby zarejestrowanych bezrobotnych do liczby ludności aktywnej ekonomicznie, wtedy w Olsztynie ludzie bezrobotni wynoszą 2,3% z tego 2,4% to kobiety a 2,2% to mężczyźni, w województwie 8,6% a w Polsce 5,4%. A więc problem nie leży w braku miejsc pracy jednak w znalezienie adekwatnie płatnej pracy do umiejętności osoby i braku możliwości wspięciu się na wyższy szczebel.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj