Pożyczki online są dużo łatwiejsze do uzyskania niż kredyty w bankach. Nie trzeba mieć nieskazitelnej historii kredytowej ani pracować na etacie. Analitycy w firmach pożyczkowych łaskawszym okiem patrzą na potencjalnych pożyczkobiorców, więc gdy otrzymasz w banku decyzję negatywną, pożyczka pozabankowa może być wyjściem z sytuacji. Jednak czy aby ją uzyskać potrzebne są dochody? Sprawdzamy to!

Wydaje się, że dochód jest tak podstawową sprawą, że wszyscy go mają. W końcu z czegoś trzeba żyć. Czasami jednak życie układa się tak, że z powodu choroby czy innych rodzinnych problemów nie można znaleźć sobie stałej pracy. Również takie osoby potrzebują pożyczki online. Jednak czy w ogóle mogą ją otrzymać, jeśli nie mają umowy o pracę?

Czym jest dochód?

W skrócie dochody to koszty odjęte od przychodów. W działalności firm zazwyczaj są to pieniądze ze sprzedaży produktów i usług uszczuplone o koszty związane z kupnem materiałów, zatrudnieniem pracowników czy wynajmem biura.

Pracownicy od razu otrzymują dochód, ale wcześniej pracodawca musi jeszcze ponieść tak zwane koszty pracodawcy, na które składają się: ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Z kolei dochód zapisany w umowie o pracę, zlecenie czy dzieło to nie jest jeszcze kwota, którą osoba zatrudniona otrzymuje na rękę. Od dochodu brutto trzeba jeszcze odjąć zaliczki na PIT.

Kiedy starasz się o kredyty czy pożyczki online, podmiot, który ich udziela weźmie pod uwagę nie to, co jest zapisane w umowie, ale kwotę, którą otrzymujesz i możesz nią rozporządzać.

Przy wyższych kwotach finansowania, w większości przypadków jest wymagane dostarczenie od pracodawcy zaświadczenia o dochodach. Kredyt bez zaświadczeń jest dostępny do 20-30 tys. zł i jest on wtedy udzielany na podstawie historii Twojego konta bankowego, w której wyszczególnione są przelewy od pracodawcy.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać pożyczkę?

Niestety osoby, które nie mają dochodu albo żyją tylko z zasiłków nie mogą otrzymać ani kredytu, ani pożyczki. Wynika to z tego, że pożyczkodawca musi mieć gwarancję, że klient będzie miał z czego opłacać miesięczną ratę. Udzielenie pożyczki bez zaświadczeń osobie, która nie zarabia, to prosty przepis na kłopoty finansowe.

Warto jednak wiedzieć, że przy kredycie najbardziej preferowana przez bank jest umowa o pracę. Trudniej uzyskać kredyt na umowę zlecenie czy o dzieło. Z kolei w firmach pozabankowych, które udzielają pożyczek online jest dużo więcej akceptowanych źródeł dochodu. Nie trzeba również zarabiać wysokich kwot. Najważniejsze jest, aby dochód był stały i udokumentowany. To, jakie dokładnie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę, możesz sprawdzić tutaj

Nawet jeśli zostaje udzielona pożyczka bez zaświadczeń, to kwota dochodu musi wynikać z umowy. Jeśli otrzymujesz pensję w gotówce, to w oczach banku czy firmy pożyczkowej jesteś osobą bez dochodu.

Warto również pamiętać, że w przypadku osób, które otrzymują część wynagrodzenia na konto, a część do ręki, uwzględniona zostanie tylko ta suma, która widnieje w historii rachunku.

Pożyczki online – akceptowane źródła dochodu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli decydujesz się na pożyczki online zamiast na kredyt, nie musisz wcale zarabiać na etacie. Akceptowane są dochody z:

  • umowy zlecenie,
  • umowy o dzieło,
  • emerytury,
  • renty,
  • stypendium naukowego,
  • działalności gospodarczej.

Nie zarabiam, a chcę dostać pożyczkę. Co mogę zrobić?

Jeśli interesuje Cię niewielka pożyczka online, to pamiętaj, że dochody nie muszą być wysokie. Ważne jednak, aby wpływały na Twoje konto, firma Twojego pracodawcy była stabilna, a pensja uzyskiwana regularnie.

Gdzie znaleźć taką posadę, jeśli już teraz spotykasz się z utrudnieniami na rynku pracy?

Jeżeli na co dzień wychowujesz dzieci, mąż pracuje i nie możesz pozwolić sobie na to, aby pracować w pełnym wymiarze godzin, to warto poszukać weekendowego zajęcia. W wielu supermarketach można pracować tylko kilka godzin w soboty, zarobić na tym kilkaset złotych, a dodatkowo otrzymać pakiet benefitów, takich jak karta sportowa czy ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy starasz się znaleźć pracę, ale cały czas otrzymujesz odmowy albo rekruterzy nie odpowiadają na Twoje aplikacje, to warto skontaktować się ze specjalistą do spraw kompetencji zawodowych. Może trzeba dopracować Twoje CV, nauczyć się nowej umiejętności (np. języka obcego czy obsługi komputera), aby wreszcie znaleźć wymarzoną posadę. Specjalista podpowie Ci, co warto poprawić, aby zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy.

A jeśli Twój wyuczony zawód jest już przestarzały i aktualnie trudno znaleźć w nim zajęcie? Wtedy możesz wybrać się do urzędu pracy na bezpłatny kurs, który pomoże Ci się przekwalifikować. Dzięki zmianie zawodu zyskujesz większą szansę na to, że Twoje kompetencje będą zgodne z tym, czego obecnie potrzebują pracodawcy.

Pamiętaj, że pożyczki online to nie są długoterminowe sposoby na to, aby mieć pieniądze na opłacenie swoich potrzeb. Możesz pożyczyć daną kwotę, ale zawsze będziesz musiał ją oddać.

Dużo lepiej włożyć trochę wysiłku w to, aby znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Nawet jeżeli nie będzie to praca Twoich marzeń, to nauczy Cię współpracy w grupie, kontaktu z klientami, systematyczności i będzie codziennie dawała Ci powód, aby wyjść z domu.

Trzymamy kciuki za Twój sukces na rynku pracy! Już kilkaset złotych stałego dochodu wystarczy, aby skorzystać z pożyczki online, którą bez zbędnych formalności otrzymasz w Aasa Polska. Wtedy będziesz mógł opłacić najpilniejsze wydatki albo kupić sobie coś, co będzie nagrodą za Twoje starania w poszukiwaniu pracy.