Kleszcze u większości osób wzbudzają niechęć. Są niemile widziane w domach i ogrodach, często znacząco utrudniając życie. Niekiedy stanowią także istotne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jednym z przykładów niebezpiecznych pajęczaków są kleszcze. To tak powszechny problem, że bardzo często jest bagatelizowany. To błędne podejście, które może doprowadzić do istotnych kłopotów i źle się dla nas skończyć. Co warto wiedzieć na temat kleszczy, by skutecznie chronić przed nimi siebie oraz swoich bliskich?

Sezon na kleszcze – kiedy zadbać o szczególną czujność?

Kleszcze swoim wyglądem przypominają nieco niewielkie, czarne pająki. Środowiskiem, które zamieszkują, są przede wszystkim lasy liściaste i mieszane, pola, łąki oraz wszelkie tereny porośnięte stosunkowo wysoką trawą. Od pewnego czasu intensywny proces rozmnażania się kleszczy sprawił, że są one obecne również w miejskich parkach, a także w ogródkach działkowych i przydomowych. Nie trzeba więc wiele, aby natknąć się na jednego z nich. Wystarczy krótki spacer, lub relaksujące popołudnie spędzone w otoczeniu zieleni. Wzmożoną aktywność kleszczy określa się tak zwanym sezonem na kleszcze. Ma on miejsce od maja do listopada, a więc znajdujemy się w okresie zwiększonego ryzyka przez ponad pół roku! Nietrudno także zauważyć, że to miesiące, podczas których spędzamy najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Niekiedy nawet specjalne środki odstraszające kleszcze nie są w stanie zagwarantować pełnej ochrony. Podstępne i niebezpieczne

Kleszcze poruszają się bardzo szybko i potrafią wspinać się na rośliny o wysokości od 30 cm aż do 1,5 metra. Przesiadują na liściach drzew, na gałęziach krzewów i na kwiatach, cierpliwie oczekując na potencjalnego żywiciela. Kleszcze potrafią wyczuć swoją ofiarę nawet z odległości 20 metrów! Wszystko dzięki znakomitym zdolnościom rozpoznawania zapachów oraz temperatury ciała. Gdy nadchodzi właściwy moment, wchodzą na ciało zwierzęcia lub człowieka i wykonują ukłucie. Warto podkreślić, że ukąszenie najczęściej jest niewyczuwalne, gdyż w ślinie kleszcza znajdują się specjalne substancje o działaniu znieczulającym. Dzięki temu ofiara zdaje sobie sprawę z tego, co się stało, dopiero wtedy gdy najedzony krwią kleszcz zwiększa swoją objętość i staje się widoczny na skórze. Większość osób natychmiastowo przystępuje wtedy do pozbycia się z ciała tego pasożyta. Można zrobić to samodzielnie, korzystając z pęsety, lub wybrać się do specjalisty. Często mylnie uznajemy, że jest to koniec niemiłego spotkania z kleszczem. Okazuje się jednak, że ukąszenie przez tego pajęczaka może być groźniejsze, niż się wydaje. 

Zapobiec groźnym chorobom

Kleszcze przenoszą wiele rozmaitych chorób. Należą do nich między innymi: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy anaplazmoza . Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdyż nieleczona borelioza jest w stanie doprowadzić do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz do zapalenia mięśnia sercowego. W większości przypadków u zakażonej osoby pojawia się charakterystyczny rumień lub opuchlizna. U niektórych zakażenie może jednak przebiegać niemalże bezobjawowo. Co więc zrobić aby upewnić się, że nic nam nie grozi? Doskonałym rozwiązaniem będzie wykonanie badania genetycznego kleszcza, który miał kontakt z naszym ciałem. To rozsądna inwestycja, gdyż nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem bakterii, które wywołują choroby! Wystarczy, że kleszcza, który nas ukąsił, właściwie zapakujemy i przekażemy do odpowiedniego laboratorium razem z wypełnionym formularzem zawierającym podstawowe informacje. Tam profesjonaliści dokładnie zbadają pajęczaka pod kątem wszelkich patogenów, które może przenosić. Takie badanie można zamówić poprzez stronę: https://zbadajkleszcza.pl . Cennik badania jest dostępny na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-cena/Po serii szczegółowych testów osoba zlecająca badanie otrzyma wyniki, które wykluczą lub potwierdzą możliwość wystąpienia ewentualnego zakażenia. Będą to istotne informacje, które posłużą do rozwiania wątpliwości i odzyskania spokoju ducha, lub staną się podstawą do dalszej diagnostyki. To rozwiązanie, które posiada wiele zalet i które z pewnością warto rozważyć.