Medyczna marihuana w końcu doczekała się refundacji. Leki, które będą posiadały w swoim składzie kannabinoidy, mogą zostać wykupione za dużo niższą cenę. Warunkiem jest jednak opinia lekarza, który stwierdzi, iż są to jedyne leki, które wpłyną na stan zdrowia pacjenta. Ponadto każda zgoda wydawana jest na indywidualny wniosek.

Leki zawierające kannabinoidy, które są sprowadzane w ramach improtu docelowego, będą mogły być refundowane, za indywidualną zgodą Ministerstwa Zdrowia. Taka możliwość istnieje już od 4 marca. Opiera się o na podstawie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Mowa jest o farmaceutykach, które w swoim składzie zawierają medyczną marihuanę.

Bezwzględnym warunkiem jest opinia lekarza prowadzącego. Musi on wykazać, iż właśnie tylko te leki są jako jedyne skuteczne, by pomóc konkretnemu pacjentowi. Ponadto wśród innych farmaceutyków nie znajdują się żadne alternatywy, które mogłyby przynieść ulgę lub poprawę zdrowia.

Już pojawiły się pierwsze zgody na refundacje leków zawierających ziele konopi indyjskiej. Pacjenci dzięki nim będą mogli wspomóc lecenie padaczki lekoopornej. Opakowanie leku kosztuje po refundacji 3,20 złotych.

Każda osoba ubiegająca się o refundację leku, będzie musiała czekać na rozpatrzenie jej wniosku. Decyzje nie są wydawane wobec grup osób chorujących na konkretne schorzenia, ale w oparciu indywidualny przypadek. Ponadto jeśli pacjent będzie chciał przedłużyć terapię lekami zawierającymi medyczną marihuanę, będzie musiał się liczyć z przedstawieniem dokładnych informacji, na temat skuteczności przeprowadzonego leczenia.

Leki posiadające w składzie leczniczą marihuanę muszą posiadać odpowiednią zgodę wydaną przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wcześniej farmaceutyk jest dokładnie sprawdzany pod względem swojej skuteczności, bezpieczeństwa działania, jak i również jakości.

Jak na razie w Polsce może być sprzedawany wyłącznie jeden farmaceutyk zawierający kontrowersyjne składniki. Tym lekiem jest Sativex, który przepisywany jest osobom chorującym na stwardnienie rozsiane.

Jeśli jednak okaże się, że potrzebne będą inne leki na bazie ziela konopi indyjskiej, wtedy za specjalnym pozwoleniem, będą mogły być przywiezione do Polski, w ramach importu docelowego. Samo zapotrzebowanie posiada termin ważności, który upływa po 60 dniach od momentu wystawienia dokumentu.