Brązowi medaliści młodzieżowych mistrzostw świata w żeglarskiej klasie 420 odwiedzili prezydenta Olsztyna. Nastolatkowie wkrótce zaczną sześcioletnie przygotowania do igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

- Serdecznie gratuluję tego wspaniałego wyniku - zaczął wtorkowe (7 sierpnia) spotkanie prezydent Piotr Grzymowicz. - Żeglarskie tradycje mamy ogromne i nie mam wątpliwości, że to dopiero początek Waszej drogi, by dołączyć do najważniejszych postaci tej dyscypliny w naszym mieście. Mam tez nadzieję, że kolejni zawodnicy z Olsztyna pójdą w Wasze ślady.

To było pięć dni ciężkiej walki na każdym halsie, przy każdym zwrocie, na każdej boi. Nastoletni zawodnicy Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego - Kacper Paszek i Bartosz Reiter - pod koniec lipca wywalczyli w amerykańskim Corpus Christi brąz młodzieżowych mistrzostw świata ISAF.

- Ten medal jest ukoronowaniem ciężkiej, trzyletniej pracy - powiedział trener młodych żeglarzy, Marcin Mickiewicz. - Chłopcy włożyli w sukces mnóstwo energii. Doskonale wszyscy wiemy, że jedyną drogą na skróty w takim przypadku jest ciężki trening.

Młodzi żeglarze olsztyńskiego klubu starali się podczas regat płynąć równo. I to w większości z dziewięciu wyścigów im się udawało, zajmowali czołowe miejsca. Nie zabrakło jednak przygód.

- Podczas jednego ze startów pękł nam trapez, czyli linka utrzymująca balastującego za burtą załoganta - opowiadał sternik załogi, Kacper Paszek. - Innym razem uderzeni zostaliśmy przez australijską załogę. To spowodowało 5-6-centymetrową dziurę w kadłubie i, oczywiście, problemy z żeglowaniem. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Medalowy start załogi był ich jednym z ostatnich w tej klasie. Pod koniec sierpnia pożegnają się z 420-tkami podczas mistrzostw Polski. Miesiąc później będą walczyć o krajowy prymat, ale już w olimpijskiej klasie 470. To będzie jednocześnie długa, sześcioletnia droga Kacpra i Bartosza do igrzysk w Paryżu w 2024 roku (regaty będą odbywać się u wybrzeży Marsylii).

- Wielu medalistów mistrzostw świata ISAF później zdobywało olimpijskie laury - zaznaczył Adam Liszkiewicz z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. - Wierzę, że tą drogą pójdą także nasi zawodnicy.

[galeria zdjęć]